کودکان به خاطر گرایش به مد دوران کودکی خود را از دست داده‌اند.

با از بین رفتن مرزهای آرایشی، سن آرایش هم به عنوان یک متغیر وابسته پایین‌تر آمده و دختران، در سنین پایین با رژلب، پودر و رژگونه مشغول می شوند. در بسیاری از مراکز تفریحی شاهد غرفه‌هایی هستیم که مشغول گریم صورت کودکان با انواع و اقسام رنگ‌ها و لوازم آرایشی هستند. حتی اگر کودکی هم اصراری به این کار نداشته باشد اغلب والدین تمایل دارند که صورت کودکشان را گریم شده ببینند و با آن عکس بگیرند. این موضوع خود، این مساله را تشدید می کند. شکوفه نیک نشان، دانشجوی دکترای روان شناسی با نگاهی تخصصی به این موضوع، راهکارهایی را پیش روی والدین قرار می دهد.

آرایش کردن از همان دوران کودکی نهادینه می‌شود

به گفته نیک نشان هر ساله سن استفاده از لوازم آرایش پایین تر می آید. امروزه کودکان در سنین پایین تری از لوازم آرایش استفاده کرده و شروع به آرایش خود می کنند. کودکان از طریق تقلید و الگوگیری از دیگران رفتار خود را شکل می دهند. کودک با دیدن افرادی که آرایش کرده و زیباتر شده اند، علاقه مند می شود این لوازم را مورد آزمایش قرار دهد. والدین به محض دیدن کودک آرایش کرده خود به او توجه کرده و کودک با جمله چقدر زیبا شده ای مواجه می شود، بنابراین تشویق می شود در مواقع دیگر نیز برای جلب توجه والدین از آرایش استفاده کند. او در ادامه عنوان کرد: از طرفی این جمله به کودک پیام می دهد تو زیبا نیستی و برای زیبا شدن نیاز به آرایش صورت خود داری. از طرفی کودکان و نوجوانان به صورت فطری به زیبایی علاقه مند هستند، لذا رفتار آرایش کردن در آنها از همان دوران کودکی تثبیت می شود. از طرفی با رسیدن به دوران بلوغ و حساس شدن نوجوان نسبت به تصویر بدن خود، میزان استفاده از لوازم آرایش در دختران افزایش می یابد.

پیامد های منفی برای کودکان و زندگی آینده آنها

این روان شناس افزود: کودکان امروزه در نتیجه نوع لباس و آرایشی که دارند بزرگ تر از سن خود به نظر می رسند، در صورتی‌که مراحل رشد را طی نکرده اند. این سبب می شود نسل کنونی رشد سطحی داشته و آرایش و زیبایی از مهارت و شخصیت مهم تر جلوه کند. کودکان نباید نگران دید و قضاوت دیگران درمورد ظاهر خود باشند. نیک نشان تاکید کرد: آنها باید فقط از دوران کودکی خود لذت ببرند. کودکان امروز به دلیل گرایش به مد، دوران کودکی خود را از دست داده اند. دختران کوچک که از طرف دیگران تشویق به آرایش و پوشیدن لباس به سبک بزرگ ترها می شوند با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. این کودکان به راحتی در موقعیت‌های ناخوشایند و وحشتناک قرار می گیرند و به اشتباه به عنوان یک فرد بالغ در نظر گرفته می شوند. آرایش، دختران نوجوان را از دنیای کودکی دور می کند. موجب تنهایی و فاصله با همسن و سالان شده و از طرفی موجب اتلاف وقت آنان و صرف رسیدگی به خود می شود، در حالی که باید صرف بازی شود. پیامد دیگر آرایش، تغییر تصور کودک از بدن خود است. او فکر می کند از زیبایی لازم برخوردار نیست و برای جلب توجه و زیباتر به نظر رسیدن نیاز به آرایش صورت دارد و به دنبال آن اعتماد به نفس کودک کاهش می یابد. حتی گاهی سموم موجود در لوازم آرایش موجب نامتعادل شدن کودک از لحاظ هیجانات می شود. زیبایی ثابت روزانه و استفاده از لوازم آرایش به طور مداوم می تواند اعتیادآور نیز باشد.

گریم صورت کودکان به چه قیمتی؟!

یکی از راه‌هایی که موجب افزایش شادی و هیجان کودکان می شود، گریم صورت کودکان به اشکال مختلف است. نیک نشان در این باره نیز توضیح داد و گفت: کودکان همواره دوست دارند صورت خود را به شکل شخصیت کارتونی محبوب خود تزئین و نقاشی کنند. این کار به آنها حس خوشایندی می دهد و باعث می شود رویای آنها به حقیقت تبدیل شود. از طرفی بعضی کودکان تمایلی به انجام چنین کاری ندارند. در هر صورت هیچ‌گاه نباید کودکان را اجبار به انجام کاری کرد که تمایلی ندارند، چون باعث می شود رابطه والد و کودک مختل شده و حرف نشنیدن در کودک تقویت شود. از طرفی مواد تشکیل دهنده رنگ‌هایی که برای تزئین صورت کودکان استفاده می شود، همان مواد لوازم آرایش است که ممکن است موجب حساسیت پوستی کودکان شود. کودکی که هیچ تمایلی به گریم صورت خود ندارد و با اصرار والدین این کار را تجربه می کند، شاید با دیدن چهره خود که زیباتر شده به استفاده از لوازم آرایش علاقه مند شود، روی خواسته خود پافشاری کند و این زمینه ای برای استفاده مداوم از لوازم آرایش ایجاد می‌کند.

برای حل موضوع چه باید کرد؟

او با بیان اینکه هیچ قانون سخت و صریحی در این مورد وجود ندارد، گفت: هر والد و فرزندی نیاز به پارامترهای خاصی دارند، بدون آنکه بحث و درگیری بین آنها صورت گیرد. در صورت مشاجره، رابطه والد و فرزند خدشه دار شده و باعث می شود مساله بزرگ تر از آنچه هست، جلوه داده شود. سختگیری والدین، تنبیه و سرزنش مداوم کودک نه تنها چاره ساز نیست، بلکه موجب خشم و پرخاشگری کودک شده و باعث می شود روی خواسته خود پافشاری کند. نیک نشان تصریح کرد: والدین باید انتظارات و محدودیت‌ها را برای کودک خود روشن کنند. عشق والدین به کودکان در این راه بسیار کمک کننده است. والدین باید برای دختر خود توضیح دهند که از علاقه وی به آرایش کاملا آگاه هستند، ولی او اجازه ندارد در هر مکانی از لوازم آرایش استفاده کند. مکان‌هایی که در آنجا کودک حق استفاده از لوازم آرایش را دارد مثل وقتی در خانه است و یا مجالس خاص برای کودک کاملا مشخص شود. خانواده و جامعه برای محافظت از کودکان و نوجوانان نیاز به اصولی دارند. قبل از اینکه کودکان و نوجوانان شروع به آرایش کرده و خود را پشت آن پنهان کنند، باید ارزش احترام به خود و عشق به خود از طریق والدین، مدارس و سایر سازما‌ن های تربیتی به آنان آموزش داده شود. هیچ گاه کودکان و نوجوانان را منع نکنید که از لوازم آرایش استفاده نکنند، چون منجر به پنهان کاری در آنان می شود و وقتی والد حضور ندارد و بلافاصله هنگام خارج شدن از خانه از لوازم آرایش استفاده می کنند.