گفتار درمانی speech and language pathology

گفتار درمانی از رشته های توانبخشی بوده و در حیطه تشخیص، ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان فعالیت میکند. گفتار (Speech) زیر مجموعه ای از زبان بوده که شامل سمبل های کلامی می شود.

زبان (Language) کلیه مهارتهای ارتباطی شامل: گفتار، ایماء و اشاره، پانتومیم ، هنرور ... است.

رشته های مرتبط با گفتار درمانی :

رشته های تخصصی ENT (گوش و حلق و بینی)، نورولوژی، ارتودنسی روانپزشکی، روانشناسی، متخصص اطفال، شنوایی سنجی، کار درمانی، فیزیوتراپی در ارتباط با گفتار درمانی می باشند.

تقسیم بندی اختلالات گفتار و زبان:

1. اختلالات تولیدی و تلفظی (Articulation Disorder): هرگونه اشکال در تولید، تلفظ حروف و صداها ست. اختلالات مهم در این گروه عبارتند از:

‌أ.   اختلالات تولیدی غیر عصب شناختی: اختلال در تلفظ صداها برون منشأ عصبی

‌ب.  اختلالات تولیدی و عصب شناختی : اختلال در تلفظ صداها با منشأ عصبی

‌ج.کنش پریشی : اشکال در برنامه ریزی حرکتی، فرد قادر به تلفظ (Apraxia) صداها یا حرکات اندامهای گفتاری به صورت ارادی نمی باشد ولی به صورت غیر ارادی قادر می باشد.

2. اختلالات روانی گفتار (Fluency Disorder): هرگونه اختلالی که باعث می شود گفتار حالت سلیس و روان بودن خود را از دست بدهد. اختلالات عمده این گروه عبارتند از:

‌أ.   نا روانی طبیعی گفتار (Normal Non Fluency): اختلالات روانی گفتار در سنین خردسالی البته تا زمانی که کودک از شکل گفتاری خود آگاه نباشد.

‌ب.  لکنت (Stuttering): هرگونه گیر، مکث، قفل، تکرار در گفتار. درمان این بیماران شامل: آموزش نحوه صحیح تنفس و تنظیم آن با گفتار و استفاده از تکنیکهای خاص جهت سلیس و روان حرف زدن می باشد.

‌ج.شتابان گویی (Cluttering): شیوه ای از حرف زدن با سرعت زیاد، دارای ریتم بهم ریخته، منقطع، طبقه بندی شده و معمولا نا مفهوم می باشد و فر از مشکل خود آگاهی کامل ندارد و در مورد آن نگران نیست.

3. اختلالات صوتی (Voice Disorder): مشکلاتی که حنجره یا تارهای صوتی را درگیر می کند و روی پارامترهای انعطاف پذیری (Flexibility)، کیفیت (ًQuality)، بلندی (Loudness)، زیر و بمی (Pitch) در گفتار تاثیر می گذارد. ازجمله اختلالات این گروه عبارتند از:

‌أ.   گرفتگی صوتی (Hoarseness)

‌ب.  صوت نفس آلود (Breathy Voice)

‌ج.صدای زیر غیر طبیعی بعد از بلوغ (Mutational Falsetto)

‌د.  بی صدایی (Aphonia)

‌ه.  یکنواختی گفتار (Monotonation)

‌و. شکست فرکانسی (Pitch Break)

‌ز. فلج تار صوتی که می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد.

4. اختلالات تشدّیدی (Resonance Disorder):  تشدید صداهای خام حاصل از تارهای صوتی در حفرات بینی، دهان و سینوسها صورت می گیرد که هرگونه اشکال در این حفرات باعث این اختلالات می شود و صدای فرد به صورت تو دماغی می گردد. انواع اختلالاتی که منجر به اختلالات تشدّیدی می شوند:

‌أ.   شکاف کام و لب (Cleft Palate and Lip)

‌ب.  شکاف زیر مخاطی (Submucusal Cleft)

‌ج.بد عملکردی دریچه کامی-حلفی (Velopharengeal)

‌د.  تشدید بیش از حد صدا در دهان (Denasality)

5. اختلالات زبانی (Language Disorder)

‌أ.   تاخیر در رشد گفتار و زبان (Delay in speech and language) که دلایل مختلفی از جمله محیطی، ذهنی، مشکل شنوایی و ... دارد.

‌ب.  زبان پریشی (Aphasia): از دست دادن گفتار یا زبان در اثر اختلالات مغزی از قبیل ضربه، حوادث ، عفونتهای مغزی و ... می باشد.

‌ج.اوتیسم (Autism): اختلالی که در آن ارتباط با محیط اطراف و دیگران به میزان قابل توجهی مختل می شود.

‌د.  فلج مغزی (Cerebral Palsy): که در زمان اختلالات گفتاری و زبانی این بیماران توسط گفتار درمان گر انجام می شود.

‌ه.  کم شنوایی و ناشنوایی (Hearing loss): این بیماران در تمام جنبه های گفتار و زبان از قبیل تلفظ واژگان و گرامر دچار مشکل می باشند. درمان اختلالات گفتار و زبانی این کودکان پس از طی مراحل تربیت شنیداری توسط شنوایی شناس به عهده گفتار درمان گر است. در درمان این بیماران گاهی نیاز به کاشت حلزون است که همکاری ENT ، شنوایی شناس و گفتار درمان گر در اینجا لازم است.

‌و. اختلال در خواندن (Dyslexia): عدم توانایی در دریافت و تفسیر الگو های نوشتاری

 

تماس با ما

 
اصفهان -خیابان توحید میانی،حد فاصل چهارراه توحید و چهارراه مهرداد،کوچه روبروی کلیسا(شماره 35)،پلاک 60
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
03136260259 - 03136267245 - 03136244598
کانال تلگرام : https://telegram.me/Raieen
 

عضویت در خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه ما از آخرین اخبار سایت ما بهره مند شوید