به کودکان طلاق حس دوست داشتن بدهید

به کودکان طلاق حس دوست داشتن بدهید

مدیریت فرزندان پس از طلاق

طلاق علاوه بر اینکه فشار روانی زیادی را بر زوج ها وارد می کند، برای کودکان نیز استرس زا،غم انگیز و گیج کننده است. کودکان در هر سنی که باشند به هنگام جدایی والدین از یکدیگر نمی توانند عصبانیت و خشم خود را از آنچه روی داده است، مخفی کنند. در این میان همسران هم که قصد جدایی دارند باید علاوه بر اینکه با مشکلات روحی و روانی ناشی از این اتفاق دست و پنجه نرم کنند، به بچه‌ها نیز کمک کنند تا بتوانند این شرایط را بهتر درک و سپری کنند. پس در اینجا سوالی مهم مطرح می‌شود؛ چگونه فرزندان طلاق را مدیریت کنید؟ در این زمینه شکوفه نیک نشان، دانشجوی دکترای روان شناسی که در زمینه کودکان فعالیت می‌کند ،به این سوال مهم پاسخ داده است.

خشم کودکان طلاق نسبت به خود یا دیگران
هر ساله هزاران کودک استرس طلاق را تجربه می کنند. چگونگی واکنش هر کودک به طلاق بستگی به سن و شخصیت وی و روند جدایی دارد. نیک نشان با بیان مطلب فوق گفت: واکنش اولیه کودکان به طلاق ممکن است، به صورت شوک، غمگینی، ناامیدی، خشم یا نگرانی باشد. این کودکان ممکن است خشم زیادی نسبت به خود و دیگران نشان دهند و به طور مکرر از قوانین سرپیچی کنند، مشکلات خواب، تعارض با والدین یا معلم و احساس گناه مکرر داشته باشند. همچنین ممکن است از خانواده یا دوستان دوری کرده و دچار انزوا شوند. بعضی بچه های طلاق فکر می کنند عامل جدایی والدین هستند، چون کار بد و نادرستی انجام داده اند، بنابراین احساس غمگینی، افسردگی و خشم می کنند. چنین مشکلات منفی منجر به مشکلات مدرسه، کاهش سلامتی و مشکل با دوستان می شود، اما در کل کودکان ممکن است بهتر بتوانند با استرس سازگار شوند و حتی ممکن است نوجوانان صبور و انعطاف پذیرتری شوند.

    چگونگی رفتاربا کودکان طلاق
نیک نشان ادامه داد: طلاق ممکن است با طیف بلندمدت مشکلات تحصیلی، رفتاری اجتماعی و عاطفی در کودکان همراه باشد. با این حال اکثریت قریب به اتفاق کودکان، عاطفه منفی کوتاه مدت را تجربه می کنند و ظرف دو سال بعد از جدایی بهبود می یابند. اینکه کودکان چگونه به این رویداد واکنش نشان دهند، نه تنها به سن آنها بستگی دارد، بلکه به چگونگی پاسخ دادن والدین و حساس بودن آنها به نیازهای کودکان بستگی نیز دارد. او به مهم‌ترین مواردی که والدین در این زمان سخت و بحرانی برای کمک به کودک می توانند انجام دهند اشاره کرد و افزود: برای اینکه کودک دچار هیجانات منفی نشود و از چنین هیجان‌هایی دوری کند باید به کودک کمک کنند تا درمورد هیجان‌های خود صحبت کند. با کودکان خود گفت‌وگو کنند و به آنها اطمینان دهند که طلاق والدین ربطی به آنها ندارد و مقصر نیستند. کودکان نیاز به صرف زمان با هر یک از والدین دارند، بنابراین، هر یک از والدین باید زمان و مکانی برای پاسخ به سوالات کودک اختصاص دهند و متناسب با سن کودک به او اطلاعات دهند. والدین باید از کودک حمایت عاطفی کنند و از نزدیک بر فعالیت‌های فرزند خود نظارت داشته باشند. برای تربیت فرزند خود سختگیری و نظم و انضباط بیش از حد نداشته باشند و از سبک فرزند پروری مقتدرانه استفاده کنند. این کودکان باید از سایر همسالان به ویژه معلمان حمایت اجتماعی دریافت کنند.

    کودکان طلاق وجامعه پذیری
احتمالا کودکان طلاق نسبت به همسالان خود مهارت‌های اجتماعی کمتری دارند، احساس اضطراب، غمگینی، تنهایی و عزت نفس پایین دارند و ممکن است در ایجاد رابطه دوستی و حفظ آن، ابراز احساسات به شیوه مثبت و حساس بودن نسبت به احساسات دیگران با مشکل مواجه شوند. مشکلات این کودکان با طلاق والدین نه تنها حل نمی شود، بلکه تشدید هم می شود. این دانشجوی دکترای روان شناسی ادامه داد: برای اینکه این کودکان منزوی نشوند و از اجتماع دوری نکنند باید از هر نظر به ثبات برسند. تا جایی که ممکن از از تعارض و بحث‌های بین والدین دور نگه داشته شوند و شرایط زندگی این کودکان قابل پیش بینی باشد، مثلا از قبل کودک بداند چه روزها و ساعاتی را باید با پدر بگذراند و چه مواقعی با مادر سپری می شود. برای کودک توضیح داده شود طلاق چیست و بر دائمی بودن آن تاکید شود تا کودک در آرزوی روزی نباشد که دوباره والدین با هم زندگی کنند و بتواند هر چه سریع‌تر با موقعیت جدید کنار بیاید و روال عادی زندگی را از سر بگیرد. در صورتی که کودک بعد از طلاق والدین احساس دوست داشته شدن و حمایت از طرف پدر و مادر داشته باشد، راحت تر با این تغییر کنار آمده و سازگاری خود را هر چه سریع تر به دست می آورد. این کودکان در تعطیلات آخر هفته و تابستان با مشکلات بیشتری مواجه می شوند، بنابراین، والدین باید به گونه ای برنامه ریزی کنند تا ساعات تنهایی کودک را پر کنند.

    مدیریت بحران های زندگی این کودکان
اولویت همه والدین بهزیستی کودکان خود است. والدینی که نسبت به نیازهای کودک حساس هستند همیشه به دنبال بهترین شیوه تربیتی هستند تا کودک کمتر دچار مشکلات و بحران هایزندگی شود. نیک نشان با بیان این مطلب گفت: داشتن سبک تفکر خوش بینانه نسبت به سبک تفکر فاجعه آمیز می تواند در اینکه کودک چگونه این دوران را سپری کند، تاثیر داشته باشد. والدین می توانند در ارزیابی واقع بینانه از موقعیت و دوری از تفکر فاجعه آمیز به کودک خود کمک کنند. وی عنوان کرد: هنگامی که تعارض بین والدین کم شود و زمانی که طلاق کودک را از خانواده ای با درگیری و تعارض بالا دور کند، کودکان انعطاف پذیرترشده و استرس کمتری تجربه می کنند. در صورتی که هر دو والد به صورت مثبت در زندگی کودک حضور داشته باشند، کودک عملکرد بهتری خواهد داشت، به‌خصوص والدی که جدا از کودک زندگی می کند رابطه نزدیک و حمایتی با کودک برقرار کند. البته هر دو والد باید در برابر مشکلات کودک پاسخگو باشند، از کودک حمایت عاطفی کنند و درمورد مسائل روزمره مانند تکالیف شب او را یاری کنند و قواعد و انتظاراتی برای رفتار کودک در نظر بگیرند. نیک نشان در پایان گفت: قوانین والدین باید پایدار و همخوان باشد و هر دو والد به طور منظم با کودک ارتباط داشته باشند. وقتی کودک احساسات خود را بیان می کند، بهتر است والدین با کودک همدلی کنند. یک تکنیک خاص برای اینکه کودک با استرس طلاق سازگار شود کنترل هیجانات است که به کودک کمک می کند از هیجانات خود آگاه شده و درمورد آنها صحبت کند تا به طور متناسب بتواند آنها را کنترل کند. کودکی که از این مهارت استفاده کند می تواند از نتایج منفی مرتبط با طلاق دوری کند، در صورتی‌که کودک و والدین نتوانند مشکلات و بحران‌ها را مدیریت کنند بهتر است از یک روان شناس کمک بگیرند.

 

 نویسنده : شکوفه نیک نشان

دانشجوی دکترای روان شناسی

 

 اصفهان زیبا

تاریخ درج : شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

شماره روزنامه

1395/02/04 شماره 2631

 

 

تماس با ما

 
اصفهان -خیابان توحید میانی،حد فاصل چهارراه توحید و چهارراه مهرداد،کوچه روبروی کلیسا(شماره 35)،پلاک 60
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
03136260259 - 03136267245 - 03136244598
کانال تلگرام : https://telegram.me/Raieen
 

عضویت در خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه ما از آخرین اخبار سایت ما بهره مند شوید