بررسی و مقایسه سلامت روان در خانواده ­های سالم و آشفته (در آستانه طلاق)

در شهرستان اصفهان 1379

لادن اخوت (کارشناس ارشد راهنمایی و مشاوره)

دکتر کورش نامداری (دکترای روانشناسی بالینی، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان)

مقدمه :

طلاق، خلاف طبیعت انسانی است و تبعات آن صرفاً محدود به جدایی زن و مرد نیست بلکه کیان خانواده و جامعه را متزلزل می­کند. بزرگترین درمانگران و مشاوران خانواده، مهمترین علل و مشخصات خانوادگی را اشکال در روابط انسانی و سوء تفاهم، تفکر غیر منطقی یک یا هر دو شریک، ارزش خود، ارتباط، قاعده­ها، پیوند با اجتماع می­دانند. براستی ریشه مشکلات خانوادگی در کجاست ؟ در این تحقیق به بررسی سلامت روانی زوجین و رابطه آن با وضعیت خانوادگی ایشان می­پردازیم. برای انتخاب نمونه  خانواده­های آشفته ( به تعداد 30 زوج)، ابتدا به دادگستری استان اصفهان مراجعه کرده و پس از مشورت با سرپرست حوزه در شعبات 44 ، 31 و 13 دادگستری در قسمت رجوع کنندگان برای طلاق مشغول انجام پژوهش شدم.

نمونه خانواده­های سالم را به روش جور کردن بر مبنای وضعیت اقتصادی و میزان سواد زوجین در آستانه طلاق انتخاب نمودم. این عده از چند محله مختف شهر اصفهان به تعداد 30 زوج انتخاب شدند.

بحث :

منظور ما در این تحقیق از خانواده آشفته، خانواده­هایی هستند که بنا به دلایلی به دادگاه مراجعه نموده و در آستانه طلاق قرار گرفته­اند و از خانواده سالم خانواده­هایی است که سابقه مراجعه به دادگاه (برای جدایی) ندارند و به طور نسبی به بیان خودشان از زندگی خانوادگی رضایت دارند. (گزینه متوسط و زیاد را علامت زده­اند.)

در این تحقیق به منظور ایجاد تمایز بین بیمارانی روانی و سلامت، پرسشنامه سلامت عمومی بکار رفته است. کسی که نمره 21 و بالاتر می­گیرد، بیمار است. در پژوهشی از علل موثر در طلاق به عدم تفاهم، اعتیاد و لا ابالی گری طرفین و زندانی بودن ایشان، نداشتن فرزند، بیکاری، فقر مالی، عدم تمکین زن، دخالت اطرافیان زوجین، بد اخلاقی و بد رفتاری مرد و ازدواج مجدد اشاره شده است. (مرکز اطلاعات علمی ایران – تابستان 79)

یافته­ ها :

یافته­ های پژوهش نشان داد که :

1. میزان سلامت روان زوجین خانواده­های سالم تفاوت معناداری با سلامت روان زوجین خانواده­های آشفته دارد (آزمون تحلیل واریانس یک راهه و آزمون توکی)

2. بین جنسیت وحفظ سلامت روان در خانواده آشفته رابطه وجود دارد ولی در خانواده سالم رابطه وجود ندارد. (آزمون t)

3. بین میزان سلامت روان زنان و مردان در خانواده سالم و آشفته همبستگی وجود ندارد. (محاسبه ضریب همبستگی پیرسون)

 

 

 

تماس با ما

 
اصفهان -خیابان توحید میانی،حد فاصل چهارراه توحید و چهارراه مهرداد،کوچه روبروی کلیسا(شماره 35)،پلاک 60
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
03136260259 - 03136267245 - 03136244598
کانال تلگرام : https://telegram.me/Raieen
 

عضویت در خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه ما از آخرین اخبار سایت ما بهره مند شوید