کتابخانه تخصصی رائین

   نام کتاب پدیدآورنده موضوع  خلاصه مطلب       
  رهیافت انرژیایی به سلامت: مبانی روش‌شناختی و بالینی ری‌کی (سری کتاب‌های دهکده سلامت 1) دکتر رضا عبدالهی/ دکتر رضا جوهری فرد
ویراسته دکتر فرزاد گلی
ری‌کی (شفابخشی)/ شفای روانی

کتاب حاضر که نخستین کتاب تألیفی در زمینۀ ابعاد علمی و بالینی انرژی زیستی در ایران است،سعی در پاسخ دادن به پرسش‌های گوناگون متخصصین، پژوهشگران و علاقمندان، در این حوزه دارد.در این مطالعه علاوه بر تشریح مبانی فیزیکی و فیزیولوژیکی میدان‌های انرژی زیستی؛ ابعاد فلسفی،انسان‌شناختی و روان‌شناختی رهیافت‌های انرژیایی به سلامت، نیز تبیین شده است. این پژوهش، گامیدر جهت پیوند دادن این شیوۀ مؤثر، سالم و با صرفۀ بهداشتی و درمانی به نظام خدمات سلامت می‌باشد.

 
 
 
  خلاقیت و نوآوری در همه حال: روش ایده‌پردازی کاربردی و اجرای آنها (سری کتاب‌های دهکده سلامت 3) فیونا مک لئود/ ریچارد تامسون  مشکل‌گشایی/ کارآفرینی/ مدیریت

 ما شما را به سفری اکتشافی در مسیر خلاقیت و نوآوری خواهیم برد. در زمانی که این کتاب را مطالعه می‌کنید و فعالیت‌های موجود در هر فصل را انجام می‌دهید، به تدریج این توان را به دست خواهید آورد که روش معمول نگاه کردن به چیزها را کنار بگذارید و ایده‌های ابداعی و جدیدی تولید کنید که شاید هیچ‌وقت فکر نمی‌کردید عملی باشند... در طول کتاب شما استفاده از روش یوسلو را خواهید آموخت. این رو راهنمای قدم به قدم تولید و به کارگیری روش‌های جدید است که حاصل بیش از بیست سال فعالیت با افراد مختلف در زمینه‌های فرهنگی و تجاری می‌باشد که همه اساساً خلاق بوده‌اند...

 
 
 
  یک پل و سی‌وسه درنگ: از نمادشناسی تا هستی‌ شناسی خیال (سری کتاب‌های دهکده سلامت 4) دکتر فرزاد گلی  روانشناسی فرافردی

 این کتاب بازخوانی‌ای از مکتب فلسفی اصفهان است آن هم نه از سطرهای مسطور در کتاب‌ها و رساله‌ها که از سترهای مستور در قوس‌ها و راه‌ها و حجره‌های سی‌وسه پل؛ تا راه یافتن به این متن رازورزانه که گاه عبورت می‌دهد، گاه در برت می‌گیرد و گاه به تماشایت می‌نشیند.

 
 
 
  تِم درمانی: جستاری در روان‌شناسی و روش‌شناسی موسیقی‌درمانی  (سری کتاب‌های دهکده سلامت 5) دکتر رضا جوهری فرد  موسیقی‌درمانی/ جنبه‌های روان‌شناسی

 گرچه امروز تاثیرات متغیرهای گوناگون موسیقی‌درمانی بر مولفه‌های سلامت جسم و روان به‌طور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته و اثربخشی آن به عنوان عاملی موثر و غیرقابل کنترل برای ارتقای سلامت مورد تأیید قرار گرفته است، ولی هنوز این رویکرد به طور عمومی روشی کیفی و وابسته به ارتباط درمانگر ـ مراجع است، که البته با تغییراتی که در فلسفه و روش‌شناسی مراقبت‌های سلامت به ویژه در دو دهۀ اخیر صورت گرفته، به‌هیچ‌رو نقطۀ ضعف آن به حساب نمی‌آید. با نیم‌نگاهی به برنامه‌های آموزشی موسیقی‌درمانی در دانشگاه‌های مختلف غلبۀ یکی از دو گرایش تحلیلی و ترکیبی دیده می‌شود. برخی تمایل دارند که مانند فرمول گستردۀ یک داروی ضدافسردگی سه حلقه‌ای بتوانند عناصر یک موسیقی شادی‌بخش را نیز تجزیه نمایند. درصورتی‌که برخی به تأثیرات کلی و آماری آهنگ‌ها بیشتر توجه می‌کنند و مبنای تجویز را نه کاملاً استقرایی که قیاسی ـ استقرایی قرار داده‌اند.

 
 
 
  آلبوم موسیقی درمانی CD دکتر رضا جوهری فرد  

تم‌های آرام‌ساز (ویژۀ مطالعه، رانندگی و ...)/ تم‌های خلسه‌ساز(ویژۀ آرمش، هیپنوز، مراقبه)/تم‌های خلق‌ساز (ویژۀ تخلیه هیجانی و آرامش هیجانی)/ تم‌های جسمانی‌ساز (ویژه تمرینات بدنی و حرکتی)/به همراه معرفی سبک‌های موسیقی غربی، ردیف‌های موسیقی ایرانی و دفترچه راهنما.

 
 
 
  مبانی روانکاوی (سری کتاب‌های دهکده سلامت 6) هلموت تومه/ هورست کشله روانکاوی    
 
 
  کاربرد روانکاوی (سری کتاب‌های دهکده سلامت 7) هلموت تومه/ هورست کشله روانکاوی

کاربرد روانکاوی جنبه‌های‌ علمی و اجرایی روانکاوی را ارائه و مورد بحث قرار می‌دهد.مطالعه این کتاب نه فقط برای روانکاوان، بلکه برای همه شاغلین شبکه بهداشت روان و نیز برای دانشجویان، روانشناسان، روان‌درمانگران، روانپزشکان، اساتید و پژوهشگران قابل توصیه است."کاربرد روانکاوی" حاوی گزارش‌های درمانی فراوان در زمینه بیماری‌های گوناگون است و لذا خواننده با مطالعه آن با دنیای واقعی درمانی آشنا می‌گردد. کتاب علاوه بر موضوعات درون‌ روانی،به ارتباطات بین انسانی که بیمار در آن به سر‌می‌برد نیز توجه خاص نموده و بدین صورت بستر فعالیت‌های درمانی را گسترش می‌دهد. از نکات قابل توجه دیگر " کاربرد روانکاوی" تأکید آن بر تقویت همکاری‌های بین رشته‌ای و پرهیز از تعصب نظری و روشی است.

 
     
 
  هیچ اینجا می‌هیچد (سری کتاب‌های دهکده سلامت 2) دکتر فرزاد گلی تائو/ درون‌نگری (نظریه شناخت)/ فراروان‌شناسی ــ جنبه‌های مذهبی/ ذکر عرفانی

آیا هوشیاری را به بیرون از جهان نشانه‌ها راهی هست؟ آیا جز اندیشه ابزاری برای پژوهش واقعیت داریم؟
این مطالعه، سفری است به قلمروی تاریکِ بودن و نشانه‌های کلامی و تصویری‌ای که ما را تنها تا آستانۀ آن می‌آورد. سپهری که نه اندیشه که تنها آگاهی محض به آن راه دارد و از نام‌ها و چیزها جز آهنگ‌هایی بی‌صدا نمی‌ماند. دانایان هر عصر تنها با زبانی متناقض‌نما، پیچیده و مبهم، رهروان را به این راه اشارت می‌نمودند. زبانی که ناآشنایان شاید آشفته و بی‌معنایش بیابند؛ بیانی زبان‌گریز که معنا را نه در خیال که در حضور تو محقق می‌کند.

 
     
 
  فنون آرَمِش: تدبیرهایی برای ارتقای سلامت (سری کتاب‌های دهکده سلامت 9) رزماری ا.پاین آرامش و آسایش/ دستنامه ها

می‌توان چنین گفت که آرَمِش انجام دادن هیچ کار است. با وجود این، برای بسیاری از مردم رسیدن به آرامشکاری مشکل است. کلمۀ «آرمیده» هم به ماهیچه‌های رها اشاره دارد و هم به فکرهای آرام، بدین لحاظ با به‌کارگیری روش‌های فیزیکی و روش‌های روان‌شناختی، وضعیت کلی آرمش می‌تواند پدیدار شود. زمانی‌ که فرد در آرمش قرار می‌گیرد، اطلاعات و پیام‌های مثبت بیشتری در حافظه پدیدار می‌شود و بیشتر در دسترس قرار می‌گیرد.

 
     
 
  کلیدهای پزشکی ـ ذهن  (سری کتاب‌های دهکده سلامت 10) لئو روتان/ ورونیکا آسپینا ـ کمرر روان‌شناسی فیزیولوژیکی/ جسم و جان‌درمانی

پزشکی ذهن ـ بدن سعی دارد تا جزیره‌های پراکندۀ دانش ما از ابعاد کالبدشناختی، روان‌شناختی و جامعه‌شناختیانسان را گرد هم آورده و قلمرویی برای توسعۀ پایدار سلامت فراهم آورد. این رویکرد درمانی، برخلاف زیست‌ پزشکی که عمیقاً وابسته به فناوری پیشرفتۀ مادی است و از طریق مداخلات فیزیکی و شیمیایی بر سلامت اثر می‌گذارد، متکی به فناوری روان‌تنی؛ یعنی توسعۀ آگاهی فرد، هدایت هوشیارانۀ انرژی حیاتی و تاثیرات هدفمند بر شناخت، رفتار و محیط است.

 
     
 
  اثر دارونما و نیروی شفای ناهشیار (سری کتاب‌های دهکده سلامت 11) ریچارد کرادین شفای روانی/ اعصاب مرکزی ـ فیزیولوژی

دارونما پیش از آنکه چیزی مثل یک قرص باشد یک فرآیند است. این فرآیند با اعتماد بیمار به پزشکش آغاز می‌شود و سپس تمام گسترۀ کارکردی سیستم ایمنی و ترمیمی‌اش را دربر می‌گیرد. نتیجه‌بخش بودن این فرایند حاصل یک اثر جادویی در قرص نیست بلکه به این دلیل است که بدن انسان بهترین درمانگر خودش است و اینکه موفق‌ترین تجویزها را خودِ بدن برای خود می‌کند. درک این مطلب که دارونما دارویی از جنس باور است و مادۀ مؤثر آن یک عنصرشناختی و نه شیمیایی و فیزیکی است به کلی ذهن به اصطلاح علمی دانشمندان و پزشکانی که همه چیز را فروکاستنی به فرآیندهای مادی می‌دانند، می‌آشوبد. اثر دارونما را از این جهت می‌توان فراگیرترین پدیده‌های بالینی دانست که پیوند ذهن ـ بدن را باز می‌نمایاند و تمام پدیده‌های آسیب‌شناختی و درمانی روان تنی را بر مبنای سازوکارهای بنیادین آن می‌توان تبیین کرد.

 
     
 
  درآمدی بر پزشکی زندگی گرا: چهار جستار در فلسفه پزشکی (سری کتاب‌های دهکده سلامت 12) دکتر فرزاد گلی پزشکی -- فلسفه

از ویژگی‌های گذار یک دانش از دورانی به دوران دیگر این است که باب اندیشه در بنیان‌های آن علم گشوده می‌شود.در هنگامه‌هایی که نا‌بهنجاری‌ها در یک علمِ هنجاری فراوان می‌شود و نابسندگی‌های آن الگو به شکل جبران‌ناپذیر و توجیه‌ناشدنی پدیدار می‌گردد، اصحاب آن علم فلسفی‌مزاج‌تر می‌شوند چراکه تا پیدایی و استقرار الگوی نو باید که روش‌ها و میدان‌های پژوهش وادیده شود، روش‌ها از نو سامان یابد و پرسش‌ها واپرسیده شود. و از این رهگذر پرسش‌هایی نو، روش‌هایی نو و تدبیرهایی نو پدید می‌آید. ما اکنون در چنین هنگامۀ گذاری هستیم و این کتاب درنگ‌هایی در شناخت‌شناسی و هستی‌شناسی پزشکی امروز و چاره‌جویی‌هایی است در اینکه چگونه می‌توان پزشکی را، که دانشی مقوله‌ای و عینیت‌گراست، به جهان تحولی و کیفی زندگی بازگرداند.

 
     
 
  دانش فرگشت هشیاری: جستارهایی در روان‌شناسی فرافردی  (سری کتاب‌های دهکده سلامت 13) دکتر فرزاد گلی روان‌شناسی فرافردی/ درون‌نگری (نظریه شناخت)

روان‌شناسی فرافردی بر فرگشت هشیاری، یا به قول فرزانگان کهن ما استکمال نفس متمرکز است و بیش از آنکه غرق در اختلالات روانی و رنج‌های انسانی شود آنها را به صورت یک نقص تکاملی تفسیر و تدبیر می‌کند.روان‌شناسی فرافردییک رویکرد تحوّلی و سیستمی به زندگی و سلامت است که تنها راه راستین رشد و بهی را بر شدن از نردبان فرگشت هشیاری می‌داند نه جبران، عقده‌گشایی و ترمیم آسیب‌های همان سطح آگاهی. روان در روانگی‌اش سلامت دارد و هرچه این فرآیند فرگشت را مانع شود نه تنها زندگی را از معنا تهی می‌کند بلکه انرژی حیاتی سرگردان را به خود ویرانگریِ روان‌تنی و خود را به درخودماندگی محکوم می‌کند.جستارهایی را که در پی می‌آید، مشق‌هایی در روان‌شناسی فرافردی و نیز گمانه‌زنی‌هایی در روان‌شناسی فرهنگی ایرانی ـ اسلامی در نظر آورید که بر آن بوده است که نه تنها شاهدهایی از فرهنگ و ادب پارسی بر یافته‌ها و بافته‌های روان‌شناختی امروز بیابد، بلکه سعی در زایاندن اندیشه‌ها و روش‌هایی نو از دل زبان و فرهنگ بومی داشه است. البته فراموش نباید کرد که انسان امروز هویتی چندگانه، یا به بیانی مرزی، دارد و هم‌زمان در فرهنگ بومی خویش، فرهنگ جهانی و گاه حتی در فرهنگ‌های بومی دیگر تنفس می‌کند و هیچ روش یگانه و بنیادگرایانه‌ای نمی‌تواند به تنهایی نیکبودی و فرگشت او را برآورد.

 
   روانشناسی وجودی  رولومی  کتاب های کلاسیک روان شناسی

 تحلیل وجودی رویکردی در روانکاوی است که بیمارانی را هدف قرار می دهد که در یافتن معناو هدف در زندگی دچار مشکل هستند. در واقع این افراد در تداوم بخشیدن به هویت خودتمایز یافتگی به شدت آسیب دیده اند. هدف درمان وجودی افزایش خودآگاهی و دانش صادقانه نسبت به خویشتن است. چنین آگاهی در ارتباط با تجربه ای که هر فرد از دیگران و دنیای خود دارد، شکل می گیرد.درمانگر وجودی دریافت ها و ادراک های افراد را از جایگاه ویژه ای که فرد با جهان خود احساس می کند، مورد تحلیل قرار می دهد.از این نظر اضطراب وجودی فرد، فرافکنی های صورت گرفته و مشکل ناخودآگاه او به صورت منطقی بررسی می گردد.

 
  روان درمانی تحلیلی ( راهنمای بالینی) دبورال. کابانیس روانکاوی

فرهنگ غالب در جامعه روان درمانی، و به شکل مشخص در حوزه دانشگاهی در ایران، بین "روان درمانی تحلیلی" و"روان درمانی پویشی"تمایزی قایل است. از این منظر، "روان درمانی تحلیلی" مشتقی از "روانکاوی" و درمان غیر علمی و "روان درمانی پویشی"، درمانی مبتنی بر شواهد و عمدتا متمرکز بر یک مشکل و کوتاه مدت است. این منظر، به باور ما، تفکری اشتباه و احتمالا نشانگر تعارض حل نشده جامعه دانشگاهی ایران در مورد جایگاه "روانکاوی" و قدرت تاثیرگذاری آن در حوزه روان درمانی است. حقیقت امر این است که "سایکوداینامیک سایکوتراپی" و "سایکوانالیتیک سایکوتراپی" عملا واژگان یکسانی هستند که در کشورهای دیگر بدون هیچ تمایزی به کار گرفته می شوند. بدین ترتیب هدف اصلی ما از انتخاب واژه "روان درمانی تحلیلی"، تلاشی در جهت معکوس کردن این روند اشتباه است.

 
  تربیت-آزادی_تفکر علمی دکتر محمود صناعی به کوشش دکتر حسن حمیدپور  فلسفه و روانشناسی    
   روش تحلیل خانواده  دکتر سعید جهانشاهی فرد  روانشناسی خانواده    
  جادو و ذهن  اوژن سابوتسکی با مقدمه استاد مصطفی ملکیان  روانشناسی شناختی     
  تصویرسازی ذهنی و خود تهدید شده    ترجمه دکتر برجعلی -دکتر بیتا آجیل چی-محمد سلیمی خوشناسی     
  خلوتگه سایه ها

نوشته الکس کوزولین

ترجمه حبیب قاسم زاده

روانشناسی هنر  

تماس با ما

 
اصفهان -خیابان توحید میانی،حد فاصل چهارراه توحید و چهارراه مهرداد،کوچه روبروی کلیسا(شماره 35)،پلاک 60
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
03136260259 - 03136267245 - 03136244598
کانال تلگرام : https://telegram.me/Raieen
 

عضویت در خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه ما از آخرین اخبار سایت ما بهره مند شوید